A román és a szlovák határon is működő határ menti uniós programokat eddig Magyarország koordinálta. A programok célja, hogy csökkentsék a határok elválasztó jellegét és előmozdítsák a határtérségek kulturális kapcsolatait. A román határ menti programra 248 millió eurós keret állt rendelkezésre a 2007-2013-as költségvetési időszakban. A programot a két tagállam és az EU közösen finanszírozta: például iskolákat, templomokat, és a határon átvezető utakat újítottak fel.
A program indulásakor Románia és az EU is támogatta, hogy Magyarország koordinálja ezt a programot, most, a 2014-2020-as költségvetési időszakban úgy tűnik, a románok, és a hasonló együttműködést megvalósító szlovákok is átvennék az irányítást – tudta meg az Index.
A határ menti programokat korábban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium koordinálta az NFÜ-n keresztül, majd a feladat 2013 elején a Miniszterelnökséghez került. Az Index szerint a Miniszterelnökség nem tett meg semmilyen érdemi lépést annak érdekében, hogy a programokat Magyarországon tartsa, mert a költségvetésük sokkal kisebb a hazai „mainstream” programokénál.
A portál azt írja: ha a román és a szlovák program irányítása is elkerül Magyarországról, akkor feloszlik a célra létrehozott szakértői bázis és félő, hogy olyan fejlesztések fognak megvalósulni a közös, mindkét oldalon magyarlakta térségekben, amelyeknek nincs magyar vonatkozású relevanciájuk.
Az Index a Miniszterelnökséget is megkérdezte, ahol azt közölték: „A magyar kormányzat nyitott arra, hogy a fejlesztéspolitikában véghezvitt intézményrendszeri reform részeként a határ menti programokat is új intézményi keretben valósítsa meg a 2014–20-as időszakban, amely új rendszert azonban minden esetben a partnerországgal egyetértésben fogunk kialakítani.” Hozzátették: a román féllel még nincs végleges megállapodás az irányítási struktúra minden részletében.